Київрада скоротила фінансування ЖКХ на 86%

24

У середу 28 січня Київрада затвердила бюджет міста на 2015 рік. Мер столиці Віталій Кличко вже назвав документ «першим чесним і прозорим бюджетом за довгі роки».

Що відразу кидається в очі — на відміну від усієї України, столиця розраховує закінчити 2015-й з профіцитом майже в 2 млрд грн. «Зрозуміло, ці гроші не лежатимуть« мертвим вантажем на рахунках — весь плюс буде направлений до спеціального фонду столичного бюджету, і з нього будуть фінансуватися різні програми розвитку, в тому числі і соціально-економічні », — говорить депутат Київради Максим Гапчук, передає ЛІГАБізнесІнформ.

При цьому КМДА не очікує різкого зростання доходів, навпаки: цього року до міської скарбниці надійде на 1,8 млрд грн. менше, ніж у попередньому (22,2 млрд грн. проти 24,1 млрд грн.). Трансферти з держбюджету збережуться приблизно на колишньому рівні — замість 8,5 млрд грн. Київ отримає від держави 8,2 млрд грн. Зате різко скоротяться витрати: з 23,7 млрд. грн. до 20,3 млрд. грн..

Аналізуючи головний фінансовий документ столиці, потрібно враховувати, що наприкінці минулого року Верховна Рада внесла ряд змін до Бюджетного та Податкового кодексів. Тому по ряду пунктів пряме порівняння бюджету-2015 і 2014 некоректно. По-перше, введені два нових місцевих податку (на продаж підакцизних товарів та на нерухомість). По-друге, змінилися принципи фінансування освіти та охорони здоров’я: тепер їх забезпечують місцеві влади, отримуючи субвенції з держбюджету. Поки регіональні (і не тільки київські) чиновники ще не сильно розібралися, як працювати в нових умовах. Не виключено, що після роз’яснень від Державної фіскальної служби та Міністерства фінансів бюджет Києва буде доопрацьований і переглянутий.

Всупереч прогнозам і очікуванням скептиків, столичні чиновники не стали скільки-небудь помітно скорочувати витрати на соціальне забезпечення, освіту і культуру. Навпаки — ці статті витрат навіть зросли порівняно з минулим роком. Крім них збільшилося фінансування будівництва, а також трансфери на обслуговування і погашення муніципального боргу. Останнє багато в чому пов’язано з тим, що частина київських боргових облігацій номінована в іноземній валюті, і після девальвації погашати позики доводиться за значно більшого курсу.

Економити міська влада планує, в першу чергу, за рахунок скорочення витрат на компенсацію вартості газу та опалення для населення. У минулому році на ці цілі з міськбюджету було виділено 4,2 млрд грн, а в цьому — трохи більше 600 млн. Зіграли свою роль і підвищення цін на комуналку для киян, і впровадження адресних дотацій та субсидій. Зокрема, виросло на 600 млн грн фінансування департаменту соцполітики якраз і передбачає виплату субсидій малозабезпеченим громадянам.

Варто відзначити, що адміністративні витрати чиновники теж урізали: на 21% менше буде витрачено на функціонування Київради, а фінансування КМДА скоротилося на чверть.

Максим Гапчук вважає, що прийнятий бюджет цілком виконаємо. «Ніяких сверхпоказателей в нього не закладено, і якщо виконавча влада міста працюватиме ефективно і наполегливо, то досягти закладених у бюджет показників за підсумками року реально», — стверджує депутат Київради, який до цього критикував бюджетний процес.